ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

100. Yılında Kutlu Zafer: Kut’ül Amare

Çanakkale Zaferi’nden sonra Osmanlı topraklarında kazanılan ve bugün Irak sınırları içerisinde yer alan Kut’ül Amare’de İngilizlere karşı kazanılan KUT’lu zaferin 100. Yıl dönümü ve bu zaferin mimarları saygıyla anıldı.
100. Yılında Kutlu Zafer: Kut’ül Amare

           Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde Mustafa Kemal Lisesi’nin organize ettiği “100. Yılı’nda Kut’ül Amare Paneli”, Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda ilçe protokolü ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyit Ahmet Kayhan, “Yenimahalle ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak hayırla yâd edilmesi gereken tarihi Ku’tül Amare zaferini hatırlatmak, tarih kitaplarının sayfalarından zihnimize nakşetmek ve bir farkındalık oluşturmak için bu paneli tertiplediklerini” ifade ettiği konuşmasında:

 “Kut’ül Amare Zaferi de 1950’lere kadar KUT ZAFERİ olarak kutlanırken belki de zaferin yaşandığı coğrafyanın bizden uzak olması, ya da başka nedenlerle toplum genelindeki bilinirlik düzeyini kaybetmiş, tarihçilerin veya ilgilisi olanların bildiği tarihi bir vak’a olarak kalmıştır. Hâlbuki Kut’ül Amare, nevi şahsına münhasır, bir kahramanlık destanı, tarihimizin altın sayfalarında yerini almış mümtaz bir zaferdir. Unutulmuş bu KUT’lu zaferin her bir neferinin ruhlarına birer Fatiha göndererek ahde vefanın gereğini yapalım.”diyerek, çok zor şartlar altında elde edilen zaferin ehemmiyetini anlamaya ve gelecek nesillere aktarmaya davet etti.

            Panele konuşmacı olarak katılan Yard. Doç. Dr. Galip ÇAĞ, konuşmasında özetle, Milletler, mazisiyle vardır. Bizim çok büyük bir tarihimiz olmasına rağmen tarihçiliğimizin çok kötü olması nedeniyle Kut’ül Amare gibi çok özel zaferlerin toplumsal hafızamızdan silinmeye başladığını ifade etti. Hâlbuki bu zaferin, Çanakkale’den ayrı düşünülemeyeceğini, Kut’ül Amare Zaferi, İngilizlere, Osmanlı’nın kolay lokma olmadığını bir kez daha göstermiş ve bu zafer, İngilizlerin, Ortadoğu stratejisini alt üst etmiştir. Kut’ül Amare ile bizim bir ılliyet bağımızın olduğunu; ancak zamanla unuttuğumuzu vurgulayarak özelikle gençlere: “Mensubiyeti olmayanın mesuliyeti olmaz. Tarih ile bağı güçlü olanın şahsiyeti de güçlü olur.” diyerek tarihimize uygun davranmayı tavsiye etti. 

            Dr. Sinan demirtürk yaptığı konuşmada, Milletlerin tarihinin süreklilik taşıyan bir nehre benzediğini ifade ederek, kültürel bağlardan kopmalar ve zihinsel yorulmalarla bu akışa, sömürge zihniyetlerince set çekildiğini ve özellikle görsel zekâ teknikleriyle hedef alınan milletlerin böylece köreltildiğini ifade etti. Kut’ül Amare’nin Osmanlı Coğrafyası açısından önemli bir direnç ve güvenlik noktası olması nedeniyle burada bir kuşatma savaşı yaşandığını, 13 generali ile birlikte bütün bir birliğin esir alınarak İngiliz tarihi açısından bir ilk yaşatılmıştır. Türk tarihinin çok önemli zaferlerinden biri olarak kayda geçen Kut’ül Amare’ye bugünkü dünya stratejistlerinin bakış açısını kavrayarak yeniden bakmamızı önerdi.

            Yapılan konuşmaların ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, panelistlere plaket ve çiçek takdim edildi.

28-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-2016

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.