ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Otizm, yaşamın erken dönemlerinde başlayan ve yaşam boyu süren, sosyal ilişkiler, iletişim, davranış ve bilişsel gelişmede gecikme ve sapma gösteren nöropsikiyatrik bir bozukluk olarak kabul edilmektedir. Otizmin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte araştırmalar devam etmektedir. 
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Bebeklik döneminde gelişim alanlarında normal süreç devam ederken bir anda gerilemeye başlaması, kendini kapatma, konuşma mevcutken hiç konuşmama, iletişim kurmama , göz kontağının kesilmesi, adına tepki vermeme, dönen nesnelere sürekli bakma başlıca belirtilerinden olup her çocukta farklı ay gelişiminde ortaya çıkmaktadır.

Otizm için en önemli nokta erken tanı, erken dönemde eğitime başlanması ve sevildiklerini hissettirebilmektir. Otizimli çocuklar ve aileleri çok zor şartlarda çocukları için savaşmaktadırlar. Ailelerin en büyük savaşı ev dışı ortamlarda birçok olumsuzluk karşısında zayıf kalmalarıdır.

 2 Nisan Dünya Otizim Farkındalık Günü olarak ilan edilmiş ve nisan ayı boyunca tüm şehirlerde otizm ile ilgili birçok etkinlik yapılmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde her yıl giderek daha çok kişi otizm konusunda bilinçlendirilmektedir. Özel çocuklarımız için ne kadar çok kişi bu konuda bilinçlenirse onların normal yaşantıya uyum sağlamaları giderek artaracak, aileler çocukları ile birlikte eve kapanmak zorunda kalmayacaklardır. Özel çocuklarımıza en büyük desteğiniz onların dışarıda veya farklı ortamlarda gösterdikleri olumsuz davranışlarını yadırgamayın ve tepki göstermeyin. Bir el uzatın destek olun.

“Benim 2. Adım Otizm, Tek İsteğim Sevilmek Ve Bazen de Anlayışla Karşılanmak İstiyorum…

SENDE OTİZM’E ELİNİ UZATIR MISIN ?.. ”

2 NİSAN 2018 OTİZM İÇİN BİR EL DAHA ...

 

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.