ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkkale Zaferi’nin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda coşku içinde kutlandı.
Çanakkkale Zaferi’nin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Programa Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Gül, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Davetliler, çok sayıda Veli ve çeşitli okullardan Öğretmen ve Öğrenciler katıldı.

Programın açılışında şehitlerimizin ruhu için Kur’an-ı Kerim okundu. Programda konuşan Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Gül, Çanakkale Zaferi’nin üzerinden bir asır geçtiğini, Çanakkale’nin sadece anlatılan kahramanlıklarının değil, kelimelerin anlatmaya kifayet etmediği kahramanların bağrında yattığı yer olduğunu ifade etti.

Konuşmasının devamında Çanakkale’yi “Ecdadın kılıcıyla toprakları, adaletiyle gönülleri fethettiği, yedi iklim ve üç kıtaya hükmettiği savaşın adıdır Çanakkale. Kahraman ırkın çocukları atalarının emaneti, mukaddes topraklar için işgal güçlerine karşı dik duruşun adresidir Çanakkale. Emanete sahip çıkma sorumluluğunu iliklerinde hissetmektir” şeklinde ifade eden Gül, Çanakkale’yi savaşlardan yorgun çıkmış biçare bir milletin yeniden dirildiği, iman ve azmin karşısında güç ve tekniğin dize getirildiği, milletin haysiyetinin çiğnetilmediği yer olarak tanımladı.

Çanakkale’nin toprağın kara bağrında sıradağlar gibi durup, şehadeti hakikat bilenlerin beşiği, tarihin aynası, destanların anası olduğunu vurgulayan Gül, “Çanakkale Osmanlının hatimesi, Türkiye Cumhuriyetinin dibacesidir”, ifadelerini kullandı.

Programda öğrenciler, Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” şiirinin yanı sıra kahramanlık şiirleri okudular. Kısa bir piyes de sergilenen program, slayt gösterisi ve ortaokul öğrencilerinden oluşan koro Çanakkale Türküleri’ni seslendirdi.

Programın akabinde, Çanakkale’deki yokluk günlerini hatırlatması açısından sembol haline gelmiş üzüm hoşafı ve kuru ekmek ikramıyla tören sona erdi.

18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi18 mart çanakkale zaferi

 

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.