ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe milli eğitim müdürümüz muzaffer Gül’ün 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlama mesajı

Cumhuriyetimizin 94. yıla ulaşmasının milletçe mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz… Cumhuriyet denince nedense hep bir resim karesi canlanır gözümüzün önünde. Bozkırın ortasında, kağnı arabasının üzerinde çocuklar, ellerinde ay-yıldızlı bayrağımız…
İlçe milli eğitim müdürümüz muzaffer Gül’ün 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlama mesajı

Savaş yorgunu köylümüz, vatandaşımız, ak sakallı dedelerimiz, nur yüzlü analarımız. Nasırlı ellerinde: “Cümhuriyeti Biz Böyle Kazandık.” pankartı…

Biz Cumhuriyeti öyle kolay kazanmadık, can verdik misli misli, şahadete doymadık. Mahşerdi Çanakkale, kandı, baruttu. Düşman çoktu, silahlar ateş kustu. Vakit bir olma vaktiydi, el ele verme, elini taşın altına koyma vaktiydi. Vaktin geldiğini bize Mustafa Kemal söyledi ve o resim öyle çekildi Anadolu’mun toprağında. 

Türk milleti, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları önderliğinde sıkıntıları göğüsleyerek Milli Mücadeleyi başarı ve zafer ile sonuçlandırmış, ardından da millet egemenliğini tesis ederek bu zorlu süreci cumhuriyet ile taçlandırmıştır. Bu rejimin benimsenmesi T.C. Devleti ve Türk halkı için önemli bir dönüm noktası olmuştur. 

Bayramlar, toplumu oluşturan bireylerin birlik ve beraberlik duygusunun yoğun olarak yaşandığı, ortak değerlerin yeni nesillere aktarılması bakımından önem arz eden günlerdir. Bu vesile ile milletlerin tarihlerindeki önemli olaylar ve dönüm noktaları birçok ülke tarafından milli bayram ilan edilip kutlanmıştır.  2 Şubat 1925´te, Hariciye Vekâleti’nce düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim´in bayram olması önerilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan´da karara bağlanmıştır. 19 Nisan´da ise teklif TBMM tarafından kabul edilmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925´ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır.

Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, düşmanı denize döküp ayaklarının tozuyla Ankara’ya dönünce şair Cahit KÜLEBİ’nin dediği gibi “atının teri kurumadan”  yeni Türk devletini Anadolu bozkırında oluşturmak ve o tabloyu tamamlamak için yüklendiği görevi amacına ulaştırmışlardır. Atatürk’ün büyük millet bayramı olarak nitelendirdiği Cumhuriyet’in 94. yıldönümü, insan ömrü ölçüsüyle bir asrı devirmek üzeredir. Türk milleti yaşayışta, düşünüşte, dünya görüşünde cumhuriyete sahip çıkmak; Atatürk ve aziz şehitlerimiz sayesinde kazandığı bağımsızlığını korumak adına o gün bugündür üstüne düşeni yapmaktadır. 15 Temmuz’da da olduğu gibi, bağımsızlığına gölge düşürmek isteyenlere en güzel cevabı o gün meydanlara inerek, canını hiçe sayarak vermiştir ve vermeye de devam edecektir. 

Sevgili gençler,

Unutulmamalıdır ki esarete haykırış Türk milletinin şanındandır. Anadolu bozkırlarında alevlenen bağımsızlık ateşimiz, siz gençlerimiz sayesinde yanmaya devam edecektir. Tarihe karşı görev ve sorumluluk yüklendiğinizi biliniz. 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’in 94. kuruluş yıldönümünü kutluyor, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere gazilerimizi ve istiklal uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.