ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL’UN FETHİ 565. YIL DÖNÜMÜNDE COŞKUYLA KUTLANDI.

“İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıl Kutlamaları” münasebetiyle Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Şevket Raşit Hatipoğlu Anadolu Lisesinin hazırladığı programla fethin yıl dönümü ilçemizde coşkuyla kutlandı.
İSTANBUL’UN FETHİ 565. YIL DÖNÜMÜNDE COŞKUYLA KUTLANDI.

       29 Mayıs 2018 Salı günü Yenimahalle Özel Pınar Eğitim Kurumları Konferans Salonunda yapılan kutlama programına Yenimahalle Kaymakamı Selda DURAL, Jandarma Komutanı Yarbay Mehmet YEŞİLGÖL, İlçe Emniyet Müdürü Zafer KALKAN, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer KIRBAÇ, Şube Müdürlerimiz Adem GÜL ve Hilmi TURAN, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa ALKAN, Pınar Eğitim Kurumları Genel Müdürü A. Sacit BULUT ve ilçemiz bünyesindeki okullardan  idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

 

        Kutlama töreni özellikle İstanbul´un Fethi´nde yer alan komutan ve askerlerimizin ve  tüm şehitlerimizin aziz ruhları anısına bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklâl Marşı ile başladı. Açış konuşmasını Şevket Raşit Hatipoğlu Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ahmet AKMAN yaptı.Konuşmasında, Türk tarihinin en müstesna olayı olarak görülen, ‘Feth-i Mübin’ olarak kabul edilen bu fethin Türk milletinin en önemli nişanelerinden biri olduğuna vurgu yaparak aynı ruhun Çanakkale’de de, Kurtuluş Savaşı’nda da bugün de bizi ayakta tutan ve birlik ve beraberliğimizi sağlayan temel güç olduğuna değindi. Sözlerine bu vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle ve gazilerimizi şükranla yad ederek son verdi.

      

        Şevket Raşit Hatipoğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı oratoryo ve tiyatro gösterisi ile kutlama programı devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konferansını Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa ALKAN yaptı. Konuşmasında Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan İstanbul’un Fethi’ne uzanan süreci tarihsel önemi ve koşulları ile anlatarak Türk ve Dünya tarihindeki önemine ve yerine değindi. Sultan Mehmet’i Fatih yapan ve  Konstantiniyye’yi İstanbul yapan bu fethin unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğine vurgu yaptı. Konuşmacı Prof.Dr. Mustafa ALKAN´a katılımlarından dolayı Şevket Raşit Hatipoğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan çiçek ve plaket, Yenimahalle Kaymakamı Selda DURAL tarafından takdim edildi. Toplu fotoğraf çekimiyle kutlama programı  sona erdi.  

 

       Şevket Raşit Hatipoğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “İstanbul’un Fethi” temalı resim sergisi protokolün katılımı ile gezildi.

 

      “İstanbul’un Fethi’nin 565. Yıl Kutlamaları”münasebetiyle hazırlanan kutlama törenine katkılarından dolayı Özel Pınar Eğitim Kurumlarına ,törende görev alan Şevket Raşit Hatipoğlu Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecilerine, ayrıca Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kültür komisyonuna teşekkür ederiz.

 

31-05-201831-05-201831-05-201831-05-201831-05-2018

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.