ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul’un Fethi’nin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandı

İstanbul’un Fethi’nin 562. Yılı, Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan bir programla, 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü, Batıkent Şevket Evliyagil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda kutlandı. Programa Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyit Ahmet Kayhan, şube müdürleri ve okul müdürleriyle birlikte çok sayıda öğrenci katıldı.
İstanbul’un Fethi’nin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandı

Programda konuşan Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyit Ahmet Kayhan, fetih ruhunu tanımlayarak “Fetih, Orhun’dan Malazgirt’e; Malazgirt’ten İstanbul’a; İstanbul’dan Viyana’ya bir kutlu yürüyüştür! Bir medeniyet, bir adalet, bir hoşgörü yürüyüşüdür! Zalime dur demek; zulme nihayet vermektir! Fetih, işgal değildir! Zorbalık, ilhak, gasp etmek değildir! Dünyevi ihtiraslarla fani değerlerle fetih ruhunu açıklamak sığlıktır, haksızlıktır. Bu gün hâlâ Afrika’da, Asya’da, Avrupa’da ecdadımıza hürmet, sevgi gösteriliyorsa adları anıldığında özlemler dile getiriliyorsa bu fethin, kuru cihangirlik davası olmadığının apaçık göstergesidir! Fetih, gönüllere girebilmek, insana hizmettir.” dedi.

Fetih kavramının gençler için üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir kavram olduğunu vurgulayan İlçe Milli Eğitim Müdürü, “Yahya Kemal’in meşhur tanımıyla “Kökü mazide olan atiyiz biz.” diyen, bu düsturu benimseyen Sevgili Gençler! Sultan Alpaslanlara, Osman Gazilere, Fatih Sultan Mehmetlere, Gazi Mustafa Kemallere lâyık olabilmek için ömrünüzün son nefesine kadar fetih ruhunu kaybetmeyin! Daima fethedeceğiniz bir hedefiniz bir hayaliniz olsun!” diyerek gençlere tavsiyelerde bulundu.

             Programda İstanbul’un Fethini anlatan sinevizyon gösterisinin yanı sıra Fatih Sultan Mehmet ve Sultan Murat Han’ın da temsil edildiği bir drama gösterisi sunuldu. İzleyicilerden büyük alkış alan drama gösterisinin ardından, Demetevler Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan mehter takımı sahneye çıktı. Dillerden düşmeyen mehter marşlarını seslendiren mehter takımı izleyicilere coşkulu anlar yaşattı.

İstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandıİstanbulun Fethinin 562. Yılı Coşkulu Bir Etkinlikle Kutlandı

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.