ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 97. YIL DÖNÜMÜNDE MİLLİ ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY SAYGIYLA ANILDI.

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yıl dönümü münasebetiyle Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gazi Anadolu Lisesinin hazırladığı anma töreni ile ‘İstiklal Şairi’ Mehmet Akif ERSOY saygı ve minnetle anıldı.
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 97. YIL DÖNÜMÜNDE  MİLLİ ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY SAYGIYLA ANILDI.

       İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yıl dönümü münasebetiyle Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gazi Anadolu Lisesinin hazırladığı anma töreni ile ‘İstiklal Şairi’ Mehmet Akif ERSOY saygı ve minnetle anıldı.

         12 Mart 2018 Pazartesi günü Şehit Cengiz Polat İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda yapılan anma programı, Yenimahalle Kaymakamı Selda DURAL, Jandarma Komutanı Yarbay Mehmet YEŞİLGÖL, İlçe Emniyet Müdürü Zafer KALKAN, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer KIRBAÇ, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Fatma DOĞAN, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Güven KURT, Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Adem GÜL, Hilmi TURAN, Yeliz ÇAKIR, Arzu EROL, Numan CENGİZ ile ilçemiz bünyesindeki okullardan idareciler, öğretmenler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

          “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” programı, aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklâl Marşı ile başladı. Açış konuşmasını Gazi Anadolu Lisesi Okul Müdürü Mehmet ÖZTÜRK yaptı. Konuşmasında “Bugün İstiklal Marşımızın TBMM’ de kabul edilişinin 97.yıl dönümünde, böyle bir İstiklal Marşı’na sahip olmamızı kutlamak, İstiklal Marşı’mızı bize kazandıran Milli Şairimiz M. Akif’i rahmet ve minnetle anmak için toplanmış bulunuyoruz. M. Akif, Türk Milletinin kurtuluş mücadelesine hayatı boyunca tercüman olmuş, nabzını tutmuş, bu nabzı düşüncede mısralarıyla yükseltmiş, bu vatan evlatlarının silkinip kendisine gelmesini sağlamıştır.  Akif’in milleti ayağa kaldıran böyle binlerce dizesi sayesindedir ki, Maraş ‘’kahraman, Urfa ‘’Şanlı’’ Antep’’ Gazi olmuştur.Kıymetli misafirler, uğruna canlar feda edilesi bu cennet vatan’ın bu İstiklal Marşı’nın, bu ay yıldızlı bayrağın, bedeli ödenmiş, tapusu alınmıştır. Bu tapuya inanmayan ya da inanmak istemeyen M.K. Atatürk’ün ifadesiyle ‘’dâhili ve harici düşmanlar’’ bertaraf edilmelidir. Ayrılık sevdasına düşenler gidip Gelibolu şehitliğine ve Anadolu’daki gün be gün artan şehitliklere baksınlar. O cennet bahçesinde Bakü’den Selanik’e, Bağdat’tan Batum’a Hakkari’ den Edirne’ye vatan evlatlarının kucak kucağa yattığını göreceklerdir. Milli şairimiz Akif’e söz veriyoruz, kendisinin en gür sesi olan İstiklal Marşı’mız vatan toprakları üzerinde ebediyen susmayacak, sesini kimse kısamayacaktır ve bu vatan evlatları O’nu rahmet, minnet, saygı ve şükranla anmaya devam edeceklerdir. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.

Açış konuşmasının ardından Gazi Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı  “Ya İstiklal Ya Ölüm” adlı gösteri ve türkü dinletisi izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı. Toplu fotoğraf çekimiyle anma programı  sona erdi.  

Gazi Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı eserlerin yer aldığı resim sergisi öğretmen ve öğrencilerin rehberliğinde protokolün katılımı ile gezildi.

İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yıl dönümü münasebetiyle hazırlanan anma törenine katkılarından dolayı Şehit Cengiz Polat İmam Hatip Ortaokulu idaresine, törende görev alan Gazi Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecilerine, ayrıca Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kültür komisyonuna teşekkür ederiz.

12-03-201812-03-201812-03-201814-03-2018

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.