ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULLARIMIZDA KUTLU DOĞUM COŞKUSU

  Yenimahalle İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda “Kutlu Doğum Haftası” coşkuyla kutlandı.  
OKULLARIMIZDA KUTLU DOĞUM COŞKUSU

05-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-2016 

Kutlu   Doğum Haftası, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in dünyayı teşriflerinin müjdelendiği kutlu bir zaman dilimi olsa da her yıl farklı gündem ve tema ile Peygamber Efendimizin evrensel prensiplerinin ve insanlığa getirdiği yüce değerlerin, günümüz şartları da dikkate alınarak bizlere yeniden hatırlatıldığı bir etkinlikler haftasıdır. “Kutlu Doğum”un bu yılki teması “vahdet ve tevhit” çerçevesinde okullarımızda pek çok etkinlik gerçekleştirildi.

 

Vahdete her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde özellikle son yıllarda dünya genelinde, özelde İslâm coğrafyasında, yoğun şekilde ayrışmanın ve parçalanmanın acı sonuçlarını yaşamaktayız. Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’in kutlu doğumuyla yeryüzüne yayılan kutlu mesaj, birlik ve beraberliğimizin pekişmesinde, bizi biz yapan değerlerin idrak edilmesinde en önemli yol göstericimizdir. Bu mesajı, bu yıl daha iyi özümsemek ve kavrayabilmek amacıyla “Kutlu Doğum Haftası” yoğun katılımlı ve içeriği bir hayli zengin programlarla yâd edildi.

 

İlçemize bağlı anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, lise ve dengi okullar kendi bünyelerinde kutlu doğum programlarını düzenledi. Birçok programa katılan ve konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Seyit Ahmet KAYHAN, Mevlana Ortaokulu’nun düzenlediği programda, Peygamber Efendimizin doğum yıldönümünün; tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk ve adalet getirmesi dileğinde bulunarak “vahdet”e vurgu yaptığı konuşmasında:

“Peygamberimiz (s.a.v.)’in mü’minlere İlahi fermanı şudur: ‘Birbirilerinize kin ve nefret beslemeyin, haset etmeyin. Kardeş olun. Kusur araştırmayın arkadan çekiştirmeyin.’ Şöyle ki yüce dinimiz İslâm, toplumun huzurunu bozacak, kardeşlik duygularını zedeleyecek davranış ve uygulamalardan şiddetle kaçınmamızı emretmiştir.

            İnsanlığı yüceltmek, insanlığı diriltmek ve insanlığı yaşatmak için gelin birlik olalım!” teması etrafında Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in kutlu doğumunu idrak edeceğimiz bu anlamlı zaman diliminde, Âlemlerin Efendisi’nin getirdiği tevhid dininin ve rahmet yüklü evrensel mesajların; başta ülkemiz olmak üzere bütün Müslümanların birliğine, dirliğine ve huzuruna vesile olmasını, insanlığın merhamet dini İslâm’ın rahmet ve adaletinden nasiplenmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.”diyerek bu kutlu zaman dilimi vesilesiyle Efendimizin mesajlarının, çocukluk çağından itibaren idrak edilmesinin önemine dikkat çekerek; ancak bu farkındalık sayesinde insanlığın huzura kavuşacağını ifade etti.

 

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Yenimahalle ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 1200 kişinin izlediği “Gülistanın Bülbülleri” temalı Ankara İli Klasik İlahiler Ses Yarışması büyük beğeni topladı. Öğrencilerin seslendirdiği ilahilerde, dereceye girenler altınla ödüllendirildi. Ayrıca pek çok okulda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine ilginin yoğunluğu ve öğrencilerin yüksek performansı damga vurdu. Bu kapsamda düzenlenen Peygamber Efendimiz (s.a.v)’e Mektup Yazma Yarışması, Veda Hutbesi Oratoryosu, Hadisler Oratoryosu, Hat sanatıyla oluşturulmuş Hadisler Sergisi, Asr-ı Saadet Drama Gösterileri ve Sema gösterileri belleklerde iz bıraktı.

 

 

 

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.