ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuryazarlık Seferberliği Açılış Programı İlçemizde Gerçekleştirildi

05 Mart 2018 Pazartesi günü saat 15.00’te Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin teşrifleriyle Okuryazarlık Seferberliği açılış programı gerçekleştirildi. 
Okuryazarlık Seferberliği Açılış Programı İlçemizde Gerçekleştirildi

05 Mart 2018 Pazartesi günü saat 15.00’te Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin teşrifleriyle Okuryazarlık Seferberliği açılış programı gerçekleştirildi. 

Yenimahalle Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine ayrıca Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca ve eşi Sevim Topaca, Vali Yardımcısı Ali Sözen, Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, İl Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı katıldı.

Sayın Hanımefendi, kız çocuklarının eğitimi için 15 yıl önce "Haydi Kızlar Okula" isimli seferberlik başlatıldığını, binlerce kızın eğitim yuvalarına yönlendirildiğini hatırlatarak, bu seferberliğin sadece bir eğitim kampanyası değil, aynı zamanda bir sosyal dönüşüm seferberliği olduğunu belirtti.

Kızları erken yaşta evlilikten, çocuk işçiliğinden koruyacak güvenli limanın eğitim yuvaları olduğunu vurgulayarak 350 bin kız çocuğuna aydınlık bir geleceğin yolunun açıldığını aktaran Emine Erdoğan, 2008´de ismini koyduğu "Ana Kız Okuldayız" kampanyası ile eğitim alma imkânı olmayan kadınlar için seferberlik başlatıldığını ifade ederek, bu kampanyanın sonunda 1 milyon 832 bin kadına sertifika verildiğini söyledi.

Milletin okuma yazma seferberliği konusunda son derece hassas olduğunu dile getiren Erdoğan, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan eğitim kampanyalarının büyük ilgi gördüğünü vurgulayarak son 15 yıllık dönemdeki yoğun çabalarla eğitim alanında önemli kazanımlar elde edildiğini söyledi.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarıldığını, temel eğitimde kızların okullaşma oranı ile erkek öğrencilerin okullaşma oranı arasında bir fark bulunmamasının da sevindirici olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, "Ortaokulda kızlarımızın okullaşma oranı yüzde 99,12 iken erkek öğrencilerimizin oranı yüzde 99,33´dür. Özellikle kız çocuklarının okullaşması konusundaki çağrılara duyarlılıkları nedeniyle tüm milletimize şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Türkiye´de örgün eğitim çağını geçen 14 yaş üzeri nüfusun %4´ünün okuma yazma bilmediğine işaret eden Erdoğan, “Yani yaklaşık 2,5 milyon vatandaş bindiği otobüsün, aldığı ilacın adını okuyamıyor. Resmi olarak bugün başlattığımız bu seferberlikle ülkemizde okuma yazma bilmeyen kimse kalmayacak. Yüzde yüz okur yazar bir toplum olacağız." dedi.

Millî Eğitim Bakanlığının çalışmaları neticesinde kursların bugün resmi olarak başlatıldığını söyleyen Emine Erdoğan, okuma yazma bilmeyen tüm vatandaşları kampanyaya davet ederek, "Özellikle gündelik telaşlar içinde daha önce böyle bir imkânı olmayan evde, işte, tarlada, fabrikada ter döken emektar kadınlarımızın bu imkânı değerlendirmelerini rica ediyorum. Yaşınız kaç olursa olsun bu fırsatı kaçırmayın. Sadece 8 haftalık bir kurs hayatınızı değiştirebilir. İnanıyorum ki bu dahi ileri hedefler için basamak olacak. Birçok kardeşimiz ileride ilkokul denkliğinde bir diplomaya da sahip olacaklardır." ifadelerini kullandı.

"Okuma ihtiyacı barut gibidir. Bir kere tutuşunca artık onu söndüremezsiniz." sözünü aktaran Erdoğan, ilk emri "Oku" olan bir dinin mensupları olarak bu çağrının cevapsız kalmayacağına inandığını söyledi. Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kampanyanın açıklandığı son bir aylık süreçte kurslara başvuranların sayısı 270 bini geçmiştir. İnanıyorum ki 2,5 milyon vatandaşımızın tümü süreç içinde bu seferberliğe katılacak, ülkemizde okuma yazma bilmeyen hiç kimse kalmayacaktır. İnşallah bundan sonrası eğitim alanında kaliteyi artırmaya yönelik kampanyalar olacaktır. Artık ülkemiz gücünü perçinleyecek yeni hedeflere odaklanmada daha yüksek eğitim standartlarına talip olmalı. Okuma yazmanın ötesinde nitelikli bir okur yazar toplum olma yolunda hızla ilerlemeliyiz."

Türkiye´nin genç nüfusu, güçlü ekonomisi, tarihi ve kültürel zenginliğiyle uzun vadeli hedefleri bulunan bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, bilgi teknolojilerinin yepyeni bir dünyaya çağırdığı bir dönemde, eğitim alanında toplumca çok daha nitelikli adımlar atılacağını belirtti.

Erdoğan, kampanyaya öncülük eden Müge Anlı´ya, ATV ve Turkuvaz Medya yönetimine, Millî Eğitim Bakanlığına ve bu seferberlikte "Ben de varım." diyen vatandaşlara şükranlarını sundu.

Sekiz haftanın sonunda sertifika sevincini de beraber paylaşma temennisinde bulunan Erdoğan, kampanyanın hayırlı olmasını diledi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Okuryazarlık Seferberliği açılış programında yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın daha önce destek verdiği, 2003 yılında başlatılan “Haydi Kızlar Okula” ve 2008 yılında başlatılan “Ana-Kız Okuldayız” kampanyalarından başarılı neticeler alındığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın, “İnanıyoruz ki bu proje de amacına ulaşacak. Okuma yazma bilmeme düzeyini sıfıra indirene kadar çabalarımızı sürdüreceğiz.” şeklindeki ifadeleri doğrultusunda Türkiye’de okuryazar olmayan hiç kimsenin kalmayacağını dile getiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Yaşları ne olursa olsun eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan, temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişiler için de eğitim şüphesiz en temel haklardandır.” diye konuştu.

Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının amacına ulaşması için Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün, illerde Valiliklerin, ilçelerde Kaymakamlıkların çalışmalara başladığını belirten Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, şöyle devam etti: “Okuma yazma kursuna katılmakta ve devam etmekte zorluk yaşayanların karşılaşabilecekleri her türlü engeli kaldırmaya yönelik tedbirler alındı. Kursa katılacakların kullanacağı ders materyalleri hazırlandı ve kursiyerlere dağıtıldı. Okuma yazma öğreten mobil uygulama yazıldı ve cep telefonlarında, akıllı tahta ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilir hale getirildi. Örnek ders videoları çekildi ve Eğitim Bilişim Ağı EBA üzerinden yayına verildi.”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumunun 2017 yılı verilerine göre 80 milyon 810 bin olan nüfusun 60 milyonunun 14 yaşın üzerinde olduğuna dikkati çekerek “Bu nüfustan örgün eğitim çağına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bini, yani toplam nüfusun yüzde 4’ü hâlâ okuma yazma bilmemektedir.” dedi.

Okuryazarlık Seferberliği kapsamında 1-19 Şubat tarihleri arasında halk eğitim merkezleri tarafından il ve ilçelerde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti amacıyla tarama faaliyetleri yapıldığını bildiren Bakan İsmet Yılmaz, şunları söyledi: “Halihazırda bin 12 kurumda yetişkinlere kurslar açılmaktadır. Ayrıca MEB’e bağlı tüm okullarda kurslar açılabilecektir. Bir kişi bile başvursa kurs açılacaktır. Türkiye genelinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği ile okuma yazma öğrenmek isteyen kursiyer sayımız cuma itibarıyla 275 bin 282 kişiye ulaşmıştır. Kurslara yönelik tanıtım faaliyetlerimiz devam ediyor ve okuma yazma bilmeyenlere ulaşmak için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.”

Okuryazarlık eğitimlerinin daha önce 120 saatte verildiğini ancak bu eğitimin içinde toplama gibi matematiksel işlemlerin de bulunduğunu aktaran Yılmaz, Okuryazarlık Seferberliği kapsamındaki kursların ise temel okuryazarlık kapsamında 80 saatten oluşacağını belirtti. Bakan Yılmaz, “Dolayısıyla annelerimiz, kardeşlerimiz, bacılarımız çok daha kısa süre içinde okuryazarlığı çözeceklerdir.” dedi.

Bakan İsmet Yılmaz, büyüklerin, annelerin ve ninelerin eğitimin ilk halkaları olduğuna işaret ederek, “Onlar okuyacak ki evlatları da bilsin, torunları da bilsin.” ifadesini kullandı.

Bakan Yılmaz, ortalama eğitim süresinde, genel okullaşma oranında ve 15 yaş okuryazar oranında büyük mesafeler alındığına dikkati çekti. 2002’de 5,5 yıl olan ortalama eğitim süresinin 8 yıla çıkarıldığını hatırlatan Bakan Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: “15 yaş üzeri okuryazar oranı yüze 85,1 idi, şimdi ise yüzde 96. Genel okullaşma oranı yüzde 62 idi, şimdi yüzde 82’nin üzerine çıktı. 2002’de kızlarımızın okullaşması ortaöğretimde brüt yüzde 58 idi, şimdi yüzde 103. Bu rakamla Avrupa’da birinciyiz. Yükseköğretimde 2002’de kızların brüt okullaşma oranı yüzde 19 idi, şimdi yüzde 103. 2002’de her üniversite çağına gelmiş kızımızdan ancak 12’si üniversiteye gidebilirken şimdi üniversiteye gitme çağına gelmiş kızlarımızdan yüzde 44’ü gidiyor. Bu dönemin önceliği kızlarımızın okullaşma oranını artırmak. Bu konuda çok büyük mesafe aldık.”

Okuryazarlık oranının 1935’te erkeklerde yüzde 30 olduğunu, yani her üç erkekten birinin okuryazar olduğunu belirten Yılmaz, “2017 rakamlarına göre erkeklerde yüzde 98,88, kadınlarda yüzde 94,10. Demek ki biraz daha gayret göstermemiz, çalışmamız gerekli.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yılmaz, “Okuryazarlık Seferberliği ile Türkiye’de tek bir kişi kalmayana kadar nüfusun tamamını okuryazar kılacağız.” dedi.

Yenimahalle Halk Eğitim Merkezinde 3 sınıfta 45 kişinin kursa kayıt olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, kursiyerlere başarı diledi.

Ankara Valisi Ercan Topaca törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Hanımefendi’ye annelerimiz, kardeşlerimiz, bacılarımız adına bu seferberliği başlatıp onları aydınlattıkları için onlar adına -benim annem de böyle bir insandır, Hanımefendi çok benziyor anneme de- hem şükranlarımı sunuyorum hem Ankara’da okuma-yazmayla ilgili birkaç rakamı paylaşmak istiyorum. Yine 2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Hanımefendi’nin gayretleriyle başlatılan program öncesi Ankara’da 153 bin okuma-yazma bilmeyen insanımız vardı. O program çerçevesinde 2012 yılına girdiğimizde bu rakam 101 bin civarına düşürüldü ve bu sayı halen devam etmektedir. Şimdi 2018 yılında başlatılan okuma-yazma seferberliğiyle inşallah bu 101 bin sayısını, hedef tabii, sıfıra düşürmek, mümkün olduğunca bu çalışmayı hep birlikte bütün kesimlere yaymak için bir gayret içerisine gireceğiz.” 

Vali Topaca, bu amaçla genelge çıktıktan sonra İl Yürütme Kurulunu oluşturduklarını, okuryazar olmayan bütün vatandaşlarımıza ulaşmak için gerek sosyal medyadan gerekse muhtarlıklar, belediyeler aracılığıyla hızla onlara ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu kapsamda ulaştığımız, kaydını yaptığımız 3 binin üzerindeki okuryazar olmayan ve ağırlıklı olarak bayanlardan oluşan grubu oluşturduk. Kurslarımız bugün itibariyle başladı. 401 kurs açmayı planlıyoruz, açtık, hazırlıklarını yaptık. İnşallah bu okuryazar olmayan annelerimiz, bacılarımız, kardeşlerimiz, amcalarımız, dedelerimiz bu kampanya çerçevesinde okuryazar duruma gelecek, devamında belki ikinci kademe ilkokul eğitimi seviyesinde de eğitim alacaktır. Onların geleceği, dünyaya bakışı değişecek, teyzemizin imza atamaması, parmak basma işine de onların şahsında son vermek istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle ben bir kez daha Muhterem Hanımefendi’ye, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakan’ımıza ve bu çalışmalarda emeği geçecek bütün öğretmen arkadaşlarıma, diğer çalışanlara şükranlarımı sunuyorum, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum ve iyi okumalar diliyorum.” dedi.

Okuryazarlık kursuna katılan 75 yaşındaki Resmiye Gök de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, imkân bulamadığı için okuma yazma öğrenemediğini ifade etti. 

Televizyonda Okuryazarlık Seferberliği’ne ilişkin açıklamaları görünce taksiye binerek halk eğitim merkezine geldiğini belirten Gök, “İnşallah başaracağım.” dedi.

Emekli maaşını almak için bankaya gittiğinde görevlinin, okuma yazma bilmediği için parmak basması gerektiğini söylediğini anlatan Gök, “O parmak basmaya çok üzüldüm. O yüzden bu okuma yazma kursunu çıkardığınız için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan, daha sonra okuma yazma seferberliğine katılan kadınların bulunduğu sınıflarına ziyarette bulunarak, kursiyerlerle sohbet etti.

07-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-201807-03-2018

Kaynak: Ankara Valiliği

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.