ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü´ne Ziyaret

18 Ocak 2016 Pazartesi günü Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ahmet KAYHAN ve komisyon üyeleri ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü içerisinde yer alan Tohum Gen Bankası’na gidilmiş, enstitü müdürü Dr. Mevlüt ŞAHİN makamında ziyaret edilerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır.
Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü´ne Ziyaret

250 bin tohum saklama kapasitesiyle alanında dünyada üçüncü sırada yer alan Tohum Gen Bankası 2010 yılında dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hizmete açılmıştır.

Enstitü müdürü Dr. Mevlüt ŞAHİN, Türkiye´de 12 bin bitki türü bulunduğunu ve bunlardan 4 bininin endemik olduğunu ifade ederek, "Biz, Avrupa´nın tamamından çok daha fazla bitki türüne sahibiz. Tarımsal açıdan da çok daha fazla bir geçmişimiz var. Milletimiz tohumları koruma konusunda daha duyarlı olursa zannediyorum ki bankamızın 250 bin tohumluk kapasitesini doldurabiliriz. O zaman bankamız, sakladığı tohum sayısı bakımından da dünyanın önemli gen merkezlerinden biri olacaktır" dedi.

Türkiye Tohum Gen Bankası, biyolojik çeşitliliğimiz ve bu çeşitliliğin korunması için farkındalık oluşturmak ve elde edilen deneyimleri aktarmak amacıyla ulusal/uluslararası seminerler ile eğitim kursları düzenlemektedir. Aynı zamanda farklı düzey ve yaş gruplarındaki öğrencilere, ulusal ve uluslararası araştırma kuruluşlarına, akademisyenlere ve diplomatik misafirlere tanıtım yapmaktadır.

Biyolojik çeşitliliği koruyan ve çevre bilinci oluşmuş öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bir ilki gerçekleştirerek Tohum Gen Bankası ile iş birliğine gitmiştir. Enstitü müdürü Dr.ŞAHİN ilk kez bir ilçe milli eğitim müdürünün kendilerini ziyaret ettiğini söyleyerek memnuniyetini belirtmiştir.

İlçemize bağlı Tarım Lisesi öğrencilerine enstitüde uygulamalı eğitim verilmesi ve staj yapma fırsatı sunulacaktır.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde çalışan biyolog, ziraat mühendisi, kimyager gibi araştırmacılar, uzmanlıkları alanında ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün belirleyeceği tarihlerde okullara seminer vererek öğrencilerimizin bilgisini arttırmaya yönelik çalışmalar yapacaklardır. Hatta enstitü müdürü Dr.ŞAHİN ilk semineri öğrencilerimize kendisinin vermek istediğini söylemiştir.

Tohum Gen Bankası’nın, TÜBİTAK destekli “Tohumun Yolculuğu”  projesini ilçemiz öğrencileriyle gerçekleştirmedeki amacı, öğrencilerin ders başarılarına katkı sağlamak ve ülkesindeki biyolojik çeşitliliğin farkında olan, tohumuna sahip çıkan nesiller yetiştirmektir.

25-01-201625-01-201625-01-201625-01-2016

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.