ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ümit Kaplan Özel Eğitim Meslek Okulu ÖZEL ÇOCUKLAR YURDA DÖNDÜ

Yenimahalle Ümit Kaplan Özel Eğitim Meslek Okulu'nun 2018 teklif dönemi çağrısında hazırladığı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen"Avrupa'da Waldorf İşbaşı Gözlemi" ve "Ne Yersek O'yuz Stajı ile Çok Özeliz" projesi kapsamında Gıda Teknolojisi Alanı 15 öğrenci, refakatçı 6 öğretmen eşliğinde 03 Mart ? 13 Nisan 2019 tarihleri arasında Macaristan'ın Budapeşte, Almanya'nın Dorsten ve Çekya'nın Prag şehirlerinde diyet yemek, salata ve tatlı yapımına yönelik staj yapmışlardır.
Ümit Kaplan Özel Eğitim Meslek Okulu ÖZEL ÇOCUKLAR YURDA DÖNDÜ

 

Budapeşte'deki "Avrupa Şef Akademisi" ,Almanya'daki Otel işletmesi ve Çekya'da ki GastronomiOkulunda staj yapan gençler Macar, Alman ve Çek mutfağı ile Türk mutfağını karşılaştırma imkânıbularak, aynı zamanda da diyet beslenmenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini ve sağlıklı besinler tüketerek beslenme düzenlerini yeniden şekillendirmeleri gereğini kavramışlardır. Staj süresince edindikleribilgi ve deneyimlerden çok mutlu olan öğrenciler farklı kültürlerdeki insanlarla da iletişim kurma becerisi kazanmış ve Türk kültürünü tanıtma fırsatı da elde etmişlerdir. 

Kaldıkları süre boyunca şehirlerin tarihi,turistikve doğal güzelliklerini gören öğrenciler Budapeşte de Buda Kalesi, Gül Baba Türbesi, Kahramanlar Meydanı, Parlamento Binası, Özgürlük Anıtı, EstergonKalesini, Dorstende Dortmund Üniversitesi, İş Güvenliği Müzesi, Kinetik Enerji Müzesi, Schalke açık Pazarı,Rehn Nehri, Dom Katedrali, Prag da ise Prag Kalesi, Petrin Tepesi, Vitava Nehri, Teknik Müze,Ulusal Müze,Eski Şehir Meydanı, Charles Köprüsü, Paris Sokağı'nı gezerek şehirlerin tarihlerini ve kültürlerini öğrenmişlerdir.

               Avrupa Birliğinin sağlamış olduğu imkânlarla yeni bilgi, deneyim, tecrübe kazanma şansı yakalayan bu özelgençleri ve öğretmenleri tebrik ediyor, örneklerin daha da artmasını diliyoruz.

20-05-201920-05-2019

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.