ANKARA YENİMAHALLE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİMAHALLE'DE ÇOCUKLAR MASAL ANLATIYOR

"Yenimahalle'de Çocuklar Masal Anlatıyor " uygulaması ile; çocukların hem eğlenmeleri hem de onların hayatı daha iyi anlamaları hedeflenmektedir. 
YENİMAHALLE'DE ÇOCUKLAR MASAL ANLATIYORYENİMAHALLE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİMAHALLE'DE ÇOCUKLAR MASAL ANLATIYOR UYGULAMA KILAVUZU

 

  1. UYGULAMANIN GEREKÇESİ

 31 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü yani Covid-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilmiştir. Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye de bu salgın hastalık karşısında gerekli tedbirleri almıştır. Bu tedbirlerden bazıları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okul ve kurumlarda eğitime 1 hafta ara verilmesi ve ardından eğitimin bazı altyapılar aracılığıyla uzaktan eğitim şeklinde devam etmesidir. Bu çerçevede çocukların evde eğitim dışı vakitlerinin uzun olması teknolojiye maruz kalma süresinin uzamasına neden olacaktır. Yenimahalle'de çocuklar masal anlatıyor uygulaması çocukların hem teknolojiyle iç içe olmaları hem de teknolojiyi faydalı kullanımlarını sağlayacaktır. Yaşadığımız salgın hastalık ve uzaktan eğitim süresinin belirsizliği nedeniyle eğitim kurumları olarak alternatif eğitim yöntemleri geliştirmeliyiz. Uzaktan eğitimle kazandırılmaya çalışılan dil, matematik ve diğer okul konularını içeren bilişsel becerilerini geliştirirken bu konuların uygulamasını kolaylaştıracak birçok bilişsel olmayan becerilerini de geliştirmemiz gerekmektedir. Ayrıca 21. yy becerilerinden olan kendini ifade etme becerisinin kazandırılmasında masal anlatma yönteminin öğrenciler açısından hem keyifli zaman geçirme hem de içinde bulunduğumuz salgın sonucu oluşan stres ile başa çıkabilmesi açısından önemli yer tutmaktadır.

  1. UYGULAMANIN AMAÇLARI

"Yenimahalle'de Çocuklar Masal Anlatıyor " uygulaması ile; çocukların hem eğlenmeleri hem de onların hayatı daha iyi anlamaları hedeflenmektedir. Masallar insanı özellikle çocukluk döneminden başlayarak hayata hazırlayan, içinde yaşadığı kültürel ortamda kendine güvenen bir birey olarak yetiştirme amacını taşıyan araçlardır. Masallarla çocuklar ana karakterle özdeşleşip tüm zorluklara rağmen bir çözüm olduğunu bilerek, problem çözme becerilerini geliştirir. Mücadele etmeyi öğretir. Dinleme yeteneği kazandırdığı gibi onlara anlamlı ve amaçlı konuşmayı da öğretir. Eğitim değeri olan "Anadolu Masallarımız" çocuğun ruhunu iyi örneklere göre inşa ederek onları inandıkları yolda güçlükleri yenecek kişilikli birer insan olmaya yöneltir. Bu bağlamda Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz masal anlatan öğretmen ve öğrenciler ile bunu teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

3.     UYGULAMANIN SÜRESİ 

Uygulamanın süresi, 23 Mart itibarıyla evde eğitim süreciyle birlikte başlayıp öğrencilerimize örnek masal anlatımı videolarının ulaşması ve öğrencilerin kendi video kayıtlarını çekip kendi öğretmenleri aracılığıyla arkadaşları ve ilçe düzeyinde yaygınlaştırmaları şeklinde devam edecektir.

  1. UYGULAMANIN HEDEF KİTLESİ

Uygulamanın hedef kitlesi Yenimahalle İlçesi Anaokulu İlkokul ve Ortaokul öğrencilerini kapsamaktadır.

 

 

 

  1. UYGULANMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

a.     Uygulama Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gerekli dosya ve örnek videoları okullara ulaştırması ile başlayacaktır.

b.     Okul müdürleri gerekli dosya ve örnek videoları anaokulu-ilkokul sınıf öğretmenlerine ve ortaokul Türkçe öğretmenlerine ulaştıracaklardır.

c.      Öğretmenler Eğitim Bilişim Ağı (EBA) altyapısı üzerinden, öğrencilerine gerekli açıklamaları ve yönlendirmeleri yaparak örnek masal anlatımı videolarını paylaşacaklardır.

d.     Öğrenciler örnek masal anlatımı videolarını izledikten sonra Anadolu Masalları başta olmak üzere istedikleri bir masalı seçecekler.

e.      Öğrenciler seçtikleri masalla ilgili çalışmalar yapıp ve kendi tarzında yorumladıkları masal anlatımlarını aileleri yardımıyla video kayıt haline getirecekler.

f.      Öğretmenler video paylaşımı yapmak isteyen öğrencilerin videosunu yaygınlaştırabilmek için veli izin dilekçesini sanal ortamda (fotoğraf, mail, vb) alarak muhafaza edecektir.

g.     Oluşturulan öasal anlatım kayıtları öğretmenlerin oluşturduğu Watsapp grupları üzerinden kendi sınıf arkadaşlarına yaygınlaştırılacaklardır.

h.     Öğretmenler öğrencilerin oluşturduğu masal anlatım videolarından dilediği 3 iyi örnek videosunu seçerek ilçe web sitesinde yayınlanmak üzere ilçe mail hesabına (yenimahallemeb06@gmail.com) okul ve sınıf bilgisi ekleyerek göndereceklerdir.

i.       Öğretmenler tarafından gönderilen masal anlatım videoları yenimahalle.meb.gov.tr adresinde erişime açılacaktır.

Yeniçağ Mahallesi Miralay Nazım Bey Sokak No 133/B - 0312 315 39 55,344 53 87, 344 33 69, 344 80 23, 315 06 83

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.